סאגה פיקוח בניה

"השקט והביטחון שלך"

קבל יעוץ לפרויקט הבא שלך

050-408-2645

פיקוח בניה

פרויקט בנייה של בית מגורים, בניין משרדים, קניון או כל מבנה אחר דורש משאבים כלכליים עצומים מהיזמים. מפקח בנייה אמור לדאוג לאינטרסים שלו בשטח בכל ההיבטים הכרוכים בפרויקט. הוא מפקח על ביצוע כל שלבי הפרויקט, משלב הייזום והתכנון ועד לסיום הפרויקט וגמר הבנייה ומוודא כי הכול נעשה כמתוכנן, בתקנים הנכונים וכחוק.

במקרים של תמ"א 38 או פינוי בינוי, פיקוח בנייה על ידי חברה מקצועית חשוב במיוחד עבור משום שהמפקח מייצג את הדיירים ושומר על האינטרסים שלהם, דואג לבנייה איכותית ומפקח על כל השלבים בפרויקט.

בעבר היה נהוג לפנות ישירות לקבלן בנייה כדי לבצע את הפרויקט, היום רבים הם הפונים למפקח בנייה מנוסה ומוסמך כדי שיפקח על פרויקט הבנייה המתוכנן. הם מוודאים כי הוא מתקדם בקצב הרצוי, בהתאם לתקציב, כי קבלני הביצוע באתר הבנייה מבצעים את מלאכתם בהתאם לתקנים וכי חומרי הגלם שבשימוש איכותיים.

 

תיאום צפיות עם מפקח בנייה

כדי להבטיח את הצלחת פרויקט הבנייה חשוב לתאם צפיות עם מפקח בנייה ויש להעביר לידיו את כל המידע הנדרש לביצוע מלאכתו על הצד הטוב ביותר. מומלץ לשכור את שירותיו של מפקח הבנייה כבר בשלב הייזום. כך המפקח יכול להיפגש עם האדריכל, לייעץ ללקוח ולהכין תכניות בניה לאישור סופי של הלקוח.

מפקח בנייה חייב לקבל פרטים חשובים מהלקוח כמו מסגרת תקציב, מועד אחרון לסיום פרויקט הבנייה, מפרט טכני, דרישות מיוחדות של היזם כמו מערכות מתקדמות לטיהור וסינון אוויר, מיזוג, מערכת סולרית לחימום מים או לחשמל וכדומה.

פיקוח בניה בשלב התכנון

לאחר שמפקח הבנייה קיבל הנחיות מהלקוח ונפגש עם האדריכל, עליו להכין תכנית מקיפה לפרויקט הבנייה ולקבל אישור מהלקוח. מפקח בנייה מסייע ללקוח לקבל את היתרי הבנייה הנדרשים לפרויקט, בין אם מדובר בפרויקט לבניית בית משותף לקבוצת רכישה ובין אם מדובר בפרויקט של בנייה רוויה, מבנה מסחרי או תעשייתי וכדומה.

מפקח בנייה אחראי להכין כתב כמויות, לערוך מכרז בין קבלנים שונים, לרבות קבלני שלד, חשמל, אינסטלציה, עבודות גמר וכיוצא בזה. במקרים רבים יש למפקח הבנייה קבלנים אשר הוא כבר רגיל לעבוד עמם, אולם הוא חייב לקבל את הסכמת הלקוח להעסקתם בפרויקט וכן להוכיח כי העלויות הם דורשים הוגנים וסבירים בשוק.

לאחר מכן מפקח בניה דואג לביצוע מדידות באתר הבניה בהתאם לדרישות מהרשויות השונות, כמו כן הוא דואג לתיאום מול רשויות החשמל, הביוב והמים כדי לחבר את המבנה לתשתיות הנדרשות.

פיקוח בניה בשלבי הביצוע

מפקח בנייה אחראי על כל העבודות באתר הבנייה, תוך בקרה מתמדת על התקדמות הפרויקט, תקציב, איכות הבנייה וכדומה. פיקוח בנייה מאפשר להתקדם בהתאם ללוח הזמנים שנקבע מראש, במידה ויש ליקויי בנייה, תפקידו של המפקח להתנהל מול הקבלנים כדי שאלה יבצעו תיקונים בזמן, בסיום הפרויקט ידאג מפקח הבנייה על קבלת טופס 4 שהוא טופס אכלוס.